SMCJ160A
Manufacturer No:
SMCJ160A
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ160A
Description:
TVS DIODE 160V 259V SMC
In Stock
960 pcs On sales
Supplier Device Package
SMC (DO-214AB)
Series
SMCJ
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Package / Case
DO-214AB, SMC
Base Part Number
SMCJ16
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)