PTV09A-4015U-B103
Manufacturer No:
PTV09A-4015U-B103
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
PTV09A-4015U-B103
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Product Attribute
Actuator Type
Knurled
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Mounting Type
Through Hole, Snap In
Resistive Material
Carbon
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient
Bushing Thread
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Pro Audio PTV09
Built in Switch
None
Rotation
280°
Number of Gangs
1
Packaging
Tray
Number of Turns
1
Tolerance
±20%
Base Part Number
PTV09A
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Size - Body
Rectangular - 0.433" x 0.394" Face x 0.268" H (11.00mm x 10.00mm x 6.80mm)