CDSOD323-T24SC
Manufacturer No:
CDSOD323-T24SC
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
CDSOD323-T24SC
Description:
TVS DIODE 24V 46.2V SOD323
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
46.2V (Typ)
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9A (8/20µs)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Base Part Number
CDSOD323
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
40pF @ 1MHz