MPC8-1YD12V
Manufacturer No:
MPC8-1YD12V
Manufacture:
Bivar, Inc.
Package:
Datasheet:
MPC8-1YD12V
Description:
PNL MNT 12V YELLOW 5MM
Product Attribute
Current
Wavelength - Peak
590nm
Ratings
Ingress Protection
IP54
Voltage
12V
Panel Cutout Shape
Round
Features
Millicandela Rating
310mcd
Lens Size
Panel Cutout Dimensions
0.31" (7.87mm)
Lamp Color
Yellow
Lens Color
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Active
Viewing Angle
45°
Type
Lens Transparency
Diffused
Series
MPC8-1
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)