PFE1500-12-054NAH
Manufacturer No:
PFE1500-12-054NAH
Manufacture:
Bel Power Solutions
Package:
Datasheet:
PFE1500-12-054NAH
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1500W
Product Attribute
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 180 ~ 350 VDC
Size / Dimension
12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Front End
Voltage - Output 1
12V
Series
PFE1500 (1500W)
Voltage - Output 2
Features
I²C Interface, PFC, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
92%
Minimum Load Required
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 45°C (With Derating)
Applications
ITE (Commercial)
Current - Output (Max)
125A
Mounting Type
Rack Mount
Power (Watts)
1500W