08051K8R2CBTTR
Manufacturer No:
08051K8R2CBTTR
Manufacture:
AVX Corporation
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08051K8R2CBTTR
Description:
CAP THIN FILM 8.2PF 100V 0805
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated
100V
Size / Dimension
0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)
0.044" (1.13mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Accu-P®
Features
RF, High Q, Low Loss
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±0.25pF
Capacitance
8.2pF