A-DFF 37LPIII/Z-UNC
Manufacturer No:
A-DFF 37LPIII/Z-UNC
Manufacture:
ASSMANN WSW Components
Package:
Datasheet:
A-DFF 37LPIII/Z-UNC
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS IDC
Product Attribute
Contact Finish
Gold
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Color
Black
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Finish Thickness
Flash
Series
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Feed Through, Strain Relief
Voltage Rating
250V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Packaging
Tray
Backset Spacing
Wire Gauge
26-28 AWG
Connector Style
D-Sub
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Termination
IDC, Ribbon Cable
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal
Number of Positions
37
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Company Profile
A-DFF 37LPIII/Z-UNC Relevant information
A-DF 09 A/KG-F
A-DF 09 A/KG-F
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER
A-DF 09 A/KG-T2S
A-DF 09 A/KG-T2S
A-DF 09 A/KG-T4S
A-DF 09 A/KG-T4S
A-DF 09 AA-WP
A-DF 09 AA-WP
A-DF 09 LL-WP
A-DF 09 LL-WP
CONN D-SUB RCPT 9POS PNL MNT
A-DF 09 LL/Z
A-DF 09 LL/Z
CONN DSUB RCPT 9POS SLDR CUP