PT65503L254
Manufacturer No:
PT65503L254
Manufacture:
APEM Inc.
Package:
Datasheet:
PT65503L254
Description:
SWITCH ROTARY DIP HEX 150MA 24V
Part Status
Active
Number of Positions
16
Actuator Type
Rotary with Knob
Current Rating (Amps)
150mA
Body Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Actuator Level
Raised
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Contact Finish
Gold
Length
0.393" (10.00mm)
Voltage Rating
24VDC
Series
PT65
Electrical Life
Circuit
Hexadecimal
Mechanical Life
10,000 Cycles
Features
Sealed - Flux Protection
Contact Material
Phosphor Bronze
Washable
Yes
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Height Above Board
0.394" (10.00mm)