PT65126L254
Manufacturer No:
PT65126L254
Manufacture:
APEM Inc.
Package:
Datasheet:
PT65126L254
Description:
SW ROTARY DIP OCTAL 150MA 24V
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Actuator Level
Flush, Recessed
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Contact Finish
Gold
Length
0.393" (10.00mm)
Voltage Rating
24VDC
Series
PT65
Electrical Life
Circuit
Octal
Mechanical Life
10,000 Cycles
Features
Sealed - Flux Protection
Contact Material
Phosphor Bronze
Washable
Yes
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Number of Positions
8
Actuator Type
Rotary for Tool
Current Rating (Amps)
150mA
Body Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C