PT10LV10-221A2020-S
Manufacturer No:
PT10LV10-221A2020-S
Manufacture:
Amphenol Piher Sensing Systems
Package:
Datasheet:
PT10LV10-221A2020-S
Description:
POT 220 OHM LINEAR
Product Attribute
Power (Watts)
0.15W
Adjustment Type
Top Adjustment
Number of Turns
1
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia x 0.236" H (10.30mm x 6.00mm)
Termination Style
PC Pins
Resistive Material
Carbon
Series
PT10
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tolerance
±20%
Resistance
220 Ohms