FCE17B25AD4E0
Manufacturer No:
FCE17B25AD4E0
Manufacture:
Amphenol ICC (Commercial Products)
Package:
Datasheet:
FCE17B25AD4E0
Description:
FILT DSUB 25POS M-F ADPTR
Series
FCE17
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Features
Filter
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Includes
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Shielding
Convert To (Adapter End)
D-Sub, 25 Pin Female
Part Status
Active
Convert From (Adapter End)
D-Sub, 25 Pin Male
Housing Color
Black
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Connector Style
Connector Saver
Ingress Protection
Current Rating (Amps)
5A