AMCV-0201-5R5-C330N-T
Manufacturer No:
AMCV-0201-5R5-C330N-T
Manufacture:
Abracon LLC.
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
AMCV-0201-5R5-C330N-T
Description:
VARISTOR 12V 3A 0201
Product Attribute
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Current - Surge
3A
Maximum AC Volts
4V
Maximum DC Volts
5.5V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
14V
Energy
0.01J
Varistor Voltage (Min)
10V
Series
Varistor Voltage (Typ)
12V
Packaging
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
33pF @ 1MHz