KNW020A0F1-88SRZ
Manufacturer No:
KNW020A0F1-88SRZ
Manufacture:
ABB Embedded Power
Package:
Module
Datasheet:
KNW020A0F1-88SRZ
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 66W
Product Attribute
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Voltage - Output 2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Output 3
Efficiency
91%
Voltage - Isolation
2.25kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
36V
Power (Watts)
66W
Current - Output (Max)
20A
Package / Case
Module
Control Features
Enable, Active Low
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Series
KNW020
Voltage - Output 1
3.3V