KNW015A0F41-88SRZ
Manufacturer No:
KNW015A0F41-88SRZ
Manufacture:
ABB Embedded Power
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
KNW015A0F41-88SRZ
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Product Attribute
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33mm x 22.9mm x 10.2mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Series
KNW015A0F
Voltage - Output 1
3.3V
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Voltage - Output 2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Output 3
Efficiency
92%
Voltage - Isolation
2.25kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Power (Watts)
50W
Current - Output (Max)
15A