EQW012A0A
Manufacturer No:
EQW012A0A
Manufacture:
ABB Embedded Power
Package:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet:
EQW012A0A
Description:
DC DC CONVERTER 5V 60W
Product Attribute
Control Features
Enable, Active Low
Size / Dimension
2.28" L x 0.90" W x 0.34" H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Series
EQW012
Voltage - Output 1
5V
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Voltage - Output 2
Packaging
Bulk
Voltage - Output 3
Efficiency
91%
Voltage - Isolation
1.5kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Power (Watts)
60W
Current - Output (Max)
12A