EBVW020A0B9641-HZ
Manufacturer No:
EBVW020A0B9641-HZ
Manufacture:
ABB Embedded Power
Package:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet:
EBVW020A0B9641-HZ
Description:
DC DC CONVERTER 12V 240W
Series
Barracuda™ EBVW020A0B (240W)
Voltage - Output 1
12V
Features
Remote On/Off, UVLO
Voltage - Output 2
Packaging
Bulk
Voltage - Output 3
Efficiency
95.2%
Voltage - Isolation
2.25kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Power (Watts)
240W
Current - Output (Max)
20A
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.9mm x 11.1mm)