CP2000AC54TEP
Manufacturer No:
CP2000AC54TEP
Manufacture:
ABB Embedded Power
Package:
Datasheet:
CP2000AC54TEP
Description:
AC/DC CONVERTER 54V 5.2V 2000W
Product Attribute
Type
Front End
Voltage - Output 1
54V
Series
Compact Power Line (2000W)
Voltage - Output 2
Features
Voltage - Output 3
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
95%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-10°C ~ 75°C (With Derating)
Mounting Type
Rack Mount
Current - Output (Max)
37A
Power (Watts)
2000W
Voltage - Input
90 ~ 140 VAC, 185 ~ 300 VAC
Size / Dimension
13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.8mm x 101.6mm x 41.4mm)