ATH030A0X3
Manufacturer No:
ATH030A0X3
Manufacture:
ABB Embedded Power
Package:
13-SIP Module
Datasheet:
ATH030A0X3
Description:
DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 108W
Product Attribute
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Voltage - Output 2
Packaging
Bulk
Voltage - Output 3
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
5.5V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
30A
Power (Watts)
108W
Package / Case
13-SIP Module
Control Features
Enable, Active Low
Size / Dimension
2.00" L x 0.55" W x 0.50" H (50.8mm x 14.0mm x 12.7mm)
Type
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs
1
Series
Austin MegaLynx™
Voltage - Output 1
0.8 ~ 3.6V